Haber

Gamze Akkuş İlgezdi’den Bakan Koca’ya: “Deprem Sonrası Crush Sendromu Teşhis Edilen Kaç Vatandaş Hayatını Kaybetti”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından enkazdan kurtarılan bin 600 kişide ezilme sendromu görüldüğünü açıkladı. İlgezdi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Kaç vatandaş Crush sendromu teşhisi kondu ve bunun sonucunda ameliyat oldu? Crush sendromu teşhisi konan kaç vatandaşımız hayatını kaybetti?”

Gamze Akkuş İlgezdi, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntıdan sağ kurtulan vatandaşların ezilme sendromu nedeniyle böbrek yetmezliği ile uğraşmak zorunda kaldığına dikkat çekti. İlgezdi yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Hayat kurtarmak, sadece bir insanı enkaz altından çıkarıp talihe bırakmak değildir. Cenazeleri çıkarılıp enkaz altına gömülen ve donarak ölen vatandaşlarımızın ne kadarına dair net bilgimiz yok. Bir toplum, bu bilginin defin tutanaklarında yer alıp almadığını öğrenmek istiyoruz. Hayatta kalanlarımızdan tekrar kaçtık. Kişinin uzvunu kaybettiği bilinmiyor. Hayatta kalan ve yakınlarını kaybeden depremzedeler için ne gibi çalışmalar yapılıyor? Protez ve rehabilitasyon için takviyelerin ne olduğunu toplum olarak bilmek istiyoruz.Enkazın üstüne çıktığı andan itibaren ona sağlık hizmeti verebilmek onu sağlıklı kılmaktır.Sosyal devlet anlayışı bunu gerektirir. . “

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle TBMM’ye de soru önergesi sunan İlgezdi, Bakan Koca’dan şu soruları yanıtlamasını istedi:

“Crush sendromlu bir kişi enkazdan çıktığında konuşabilir ve sağlıklı görünebilir. Ancak bir süre sonra parçalanan doku proteinleri kana karışır ve başta böbrek olmak üzere kalp ve akciğer bu durumdan olumsuz etkilenebilir. • Türk Böbrek Vakfı istatistiklerine göre yaklaşık 1.600 hastada ezilme sendromu saptandı.1.600 hastanın 1.200’ünde akut böbrek yetmezliği saptandı.Bu rakamlar çok önemli ve hastaların takip edilmesi gerekiyor.

“ÖLÜM SEBEPLERİ NELERDİR”

Enkaz altından çıkarılan vatandaşlarımızın kaç tanesi soğuktan donarken kayıtlara geçti? Kaç vatandaşımız ezilme sendromu teşhisi kondu ve bunun sonucunda ameliyat oldu? Crush sendromu teşhisi konulan vatandaşımızdan kaç tanesi hayatını kaybetti?

Enkazdan kurtarılan vatandaşlarımızın kaç tanesinde omurga yaralanması var? Buna göre kalıcı engellilik durumu olan kaç vatandaşımız var? Uzuvunu kaybeden vatandaşlarımızın sayısı nedir ve hangi aşamada uzuvlarını kaybettiler? Uzuvlarını kaybeden vatandaşlarımıza manevi takviye sağlamak için bir çalışma başlatıldı mı? Deprem nedeniyle iş göremez olduğu bildirilen ve uzuvlarını kaybeden vatandaşlarımız hakkında diğer bakanlıklarla ortak çalışma yapılmaya başlandı mı?

Enkazdan sağ kurtulan ve hastanede tedavi gören ve halen tedavi gören kaç çocuk var? Kaç çocuk ailesine veya bakmakla yükümlü olduğu aile üyelerine teslim edildi?

haber-kilimli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu